Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В Україні, 11 червня 2015 року, набув чинності закон України № 421-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законній професійній діяльності журналістів". Цей документ був офіційно опублікований у парламентській газеті "Голос України".
Законодавчим актом встановлено додаткові гарантії безпеки законній професійній діяльності журналістів, зокрема посилено кримінальну відповідальність за вчинення злочинів проти журналістів.
Законом доповнено Кримінальний кодекс низкою спеціальних складів злочинів, якими передбачена кримінальна відповідальність за такі злочинні діяння, як: загроза або насильство щодо журналіста (стаття 345-1), умисне знищення або пошкодження майна журналіста (стаття 347-1), посягання на життя журналіста (стаття 348-1), захоплення журналіста як заручника (стаття 349-1).
Законом також встановлено компенсаційні виплати в разі загибелі або поранення журналістів під час виконання ними професійних обов'язків. У разі загибелі журналіста при виконанні професійних обов'язків членам його сім'ї виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 100 прожиткових мінімумів, в разі поранення - допомога в розмірі до 50 прожиткових мінімумів.
Яка відповідальність передбачається за злочини проти журналістів:
- Погроза вбивством, насильством або знищенням і пошкодженням майна щодо журналіста, його близьких родичів або членів сім'ї у зв'язку із здійсненням журналістом професійної діяльності карається виправними роботами на строк до 2 років або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 3 років; умисне заподіяння журналістам побоїв, легких або середньої тяжкості ушкоджень у зв'язку із здійсненням професійної діяльності буде каратися обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк, а в разі навмисного заподіяння ним тяжкого тілесного ушкодження - позбавлення волі на строк від 5 до 12 років. У випадку, якщо названі дії відбуваються організованою групою, вони караються позбавленням волі на строк від 7 до 14 років.
- Умисне знищення або пошкодження майна, що належить журналісту у зв'язку із здійсненням професійної діяльності, карається штрафом від 50 до 200 неоподатковуваних податком мінімумів або арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 5 років. У разі, якщо такі дії вчинені шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом, або спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 6 до 15 років.
- Вбивство або замах на вбивство журналіста, його близьких родичів або членів сім'ї у зв'язку із здійсненням цим журналістом законній професійній діяльності карається позбавленням волі на строк від 9 до 15 років або довічним позбавленням волі.
- Захоплення або тримання як заручника журналіста, його близьких родичів або членів сім'ї з метою спонукання цього журналіста вчинити або утриматися від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника карається позбавленням волі на строк від 8 до 15 років.
- Законом встановлюється кримінальна відповідальність за винесення суддею завідомо неправосудного рішення, вироку, ухвали або постанови з метою перешкоджання законній професійній діяльності журналіста. Такі дії караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
Нагадаємо, 14 травня 2015 Верховна Рада проголосувала за відповідний законопроект № 0924.
Президент України підписав цей закон 8 червня 2015року.