Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Конституційний Суд України оприлюднив свій висновок стосовно відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції (щодо правосуддя) вимогам ст. 157 і 158 Основного Закону. Про це йдеться в оприлюдненому висновку КСУ.
У ньому зазначено, що відповідно до зазначених статей, Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Конституція України не може також бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Конституційний суд України також зауважує, що законопроект про внесення змін до Основного закону, який розглядався Верховною Радою, може бути поданий до парламенту не раніше ніж через рік з дня ухвалення рішення щодо цього законопроекту, а Верховна Рада протягом терміну своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті ж положення Конституції.
Перша із фундаментальних змін, закладених у положеннях проекту – те, що розвиток кар’єри суддів та питання звільнення суддів більше не залежатимуть від Верховної Ради і Президента України. Ці повноваження покладаються на Вищу раду правосуддя – реформовану Вищу раду юстиції, а Президент лише затверджуватиме ці призначення своїм указом.
Також передбачається перехід від 4-рівневої до 3-рівневої судової системи. Реформа судової системи передбачає також зміну вимог до кандидатів на посаду судді: вік – не менше 30 років, і щонайменше 5 років правничого стажу. Судді, які бажають продовжити свою роботу на посаді, повинні будуть пройти оцінювання за критеріями компетентності, доброчесності і дотримання професійної етики. Крім того, відтепер перед призначенням на посаду судді рік навчатимуться у Національній школі суддів України.
Відео з оголошенням висновку КСУ дивіться тут
Прес-центр судової влади