Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відчувати захищеність у країні,
де немає незалежного суду – неможливо
Загальнонаціональний форум________________________________
В Україні на законодавчому рівні заговорили про партнерство судової гілки влади та журналістської. Саме задля побудови ефективного діалогу між судами і пресою відбувся масштабний захід до якого долучилися судді, прес-секретарі, судді-спікери та журналісти. Учасниками загальноукраїнського форуму, що вперше проходив 22 травня у форматі он-лайн трансляції з Державної судової адміністрації України стали й прес-секретарі районних, міськрайонного, апеляційного та господарського судів за участі представників ТУ ДСА у Тернопільській області. Єдиним партнером та представником від інформаційного простору Чортківщини виступила незалежна газета «Чортківський Вісник». Гостей із 17-ти районів люб’язно прийняв апеляційний суд у Тернопільській області.
Під час заходу звучали проблемні питання взаємодії судової системи із засобами масової інформації. Насамперед, зачепили три основні наріжні камені, а саме: фіксація журналістами судових засідань; захист прав журналістів у судах та найважливіша сфера – комунікація між суддями та журналістами. Водночас, усі зійшлися на влучній перспективі подальшої співпраці: завбачно уникати непорозуміння між цими обома гілками влади, аби досягнути балансу. У сьогочасі, коли вправляється судова реформа, суди повністю відкриті. Результати справ доступні для ЗМІ крізь веб-портали, тобто усі охочі можуть поцікавитися, що ж відбувається в судах. Саме рада суддів України першою запропонувала посади суддів-спікерів та прес-секретарів у кожному суді. Саме ці люди, на місцях, повинні намагатися оперативно і змістовно, а головне - доступно донести інформацію до представників ЗМІ.
Доволі часто журналісти не надто об’єктивно висвітлюють ті чи інші факти, не оперують кваліфікованою термінологією. В результаті, суспільство, що по інший бік судового засідання, не отримує вичерпної та вдосталь достовірної інформації. Саме завдання, як спікера-судді, так і прес-секретаря – це доступно пояснити журналістам про що йде мова, оскільки останні не є учасниками судового процесу. Тож, якщо інформація висвітлена все ж таки некоректно, то причину слід шукати, як у журналістів, так і у їхніх консультантів з боку суду. Ось чому питання системної співпраці між представниками судової влади та представниками ЗМІ піднято на державному рівні.
Загалом дискусії, що відбулися у форматі роботи трьох сесій форуму, включили обговорення питань, пов’язаних із відкритістю суду, законодавчими і практичними аспектами роботи журналістів у судах, об’єктивними обмеженнями права на інформацію під час висвітлення судових процесів, роллю судді-спікера та прес-секретаря суду у налагодженні комунікації зі ЗМІ, етичними стандартами діяльності суддів та журналістів. Також ознайомилися із вітчизняним та зарубіжним досвідом налагодження комунікації між судами та ЗМІ, а також поділилися думками щодо етичних стандартів співпраці, тощо.
Тематика форуму: «Незалежні суди та вільні ЗМІ – синергія заради майбутнього», сьогодні вкрай актуальна, оскільки країна переживає чергову хвилю змін та перетворень, ми маємо чудовий шанс вибудувати власну систему цінностей та суспільних взаємовідносин відповідно до кращих європейських практик. Відкритість та прозорість діяльності судової системи, а основне - повернення довіри суспільства до цієї гілки влади сьогодні залежить й від ЗМІ. Саме «четверта влади» сьогодні слугує своєрідним місточком взаємозв’язку суспільства та судочинства, тому комунікація, баланс, партнерство та відкритий діалог служителів Феміди із суспільством – це шлях до розбудови незалежної та ефективної судової влади в Україні.
Ілона ГИКАВЧУК, учасник он-лайн форуму